Serotonin

Serotonin nedir, Serotonin Eksikliği: Bilinen Doğruları, Yanlışları

Bu yazımızda, Serotonin nedir, serotonin eksikliği neden olur, serotonin hormonu nedir ve seviyesi hangi düzeyde olmalı gibi konularının cevaplarını bulacağız.

Avatar Written by ptcN
· 3 min read >
Serotonin nedir, serotonin eksikliği

Serotonin nedir?

Serotonin nedir, vücudumuzun çok önemli işlevlerinden sorumlu olan güçlü bir nörotransmiterdir. Serotonin eksikliği, Büyük olasılıkla ruh halinizi düzenleme konusunda rolüne aşina olsanız da, seratonin uyku döngünüzü, iştahınızı ve sindiriminizi de etkiler.

Vücudunuzdaki serotonin kaynağının %95’i bağırsaklarınızın hareketini düzenleyen Gastrointestinal (GI) kanalında üretilmektedir. Kanal yüzde 5, beyninizdeki sinir hücreleri arasında sinyal ilettiği beyin sapında üretilir.

--- Advertisment ---

Serotonin Eksikliği

Serotonin eksikliği, vücudunuzda yeterli serotonin aktivtesine sahip olmadığında ortaya çıkmaktadır. Bunlar temel nedenleri fiziksel ve psikolojik semptomlardan kaynaklanabilir.

Ama şunu unutmamak gerekiyor ki bu semptomlar hele ki psikolojik olanlardaki rolü tam olarak belirlenmemiştir.

Örnek olarak serotonin eksikliğinden kaynaklanan depresyon olup olmadığı hala tartışılmaktadır. Güvenilir kaynaklar tarafından sunulan sonuçlarda her iki tarafta serotonin eksikliğinin bilinenden daha fazla etki yarattığıdır.

--- Advertisment ---

Serotonin eksikliği ile ilişkili semptomlar ve serotonin seviyenizi artırmanın yolları hakkında daha fazla bilgi almak için okumaya devam edin.

Seratonin Semptomları nelerdir?

Serotonin eksikliği bir dizi psikolojik ve fiziksel belirtilere neden olmaktadır.

Psikolojik belirtiler

 • Kaygı
 • Depresyon hali
 • saldırganlık
 • dürtüsel davranış
 • uykusuzluk hastalığı
 • sinirlilik
 • kendine güvensizlik
 • iştahsızlık
 • zayıf hafıza

Bunlar ek olarak seratonin seviyesinin düşüklüğü aşağıdaki psikolojik koşullarla ilişkili olduğu düşünülmektedir;

Şu sonucu unutmamanız gerekiyor. Doktorlar bu semptom ve durumlarda serotonin ne kadar etkili olduğunu bilemiyor. Serotonin eksikliği kadın ve erkeklerde farklı şekilde etki edebiliyor.

2007 yılında yapılan bir çalışma, beyindeki serotonin seviyelerinin azalmasıyla kadınlarda depresyona ve diğer ruh hali değişikliklerine yol açtığını buldu. Erkeklerde ise daha tahrik edilebilir hale geldiler ve herhangi bir ruhsal değişim olmadı.

http://www.biologicalpsychiatryjournal.com/article/S0006-3223(07)00147-3/fulltext

Fiziksel belirtiler

Vücudunuzu birçok hayati fonksiyonundaki rolü göz önünde bulundurulduğunda serotonin eksikliği aşağıdaki fiziksel nedenlere sebep olabilir;

 • Karbonhidrat isteği
 • kilo almak
 • yorgunluk
 • mide bulantısı
 • İrritabl bağırsak sendromu ve kabızlık gibi sindirim sorunları

Serotonin Eksikliğinin Nedenleri nedir

Eksikliklerin kesin nedenlerinden araştırmacılar ve doktor bir türlü emin olamıyorlar. Bazı insanlar diğerlerine göre daha az Seratonin hormonu üretebiliyor.

Serotonin eksikliğinin nedenleri genel olarak aşağıdaki gibidir;

 • Daha az serotonin reseptörüne sahip olmak
 • Reseptörler seratonin üretme başarısız veya düşük seviyede üretmesi
 • Vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminlerin vücudunuzda az bulunması, D vitamini, B 6 vitamini, omega-3 yağ asidi

Nasıl teşhis konulur?

Bu hastalığı teşhis etmek neredeyse imkansıza yakındır, çünkü beyninizdeki miktarı tespit edebilmenin bir yöntemi bulunmamaktadır. Ayrıca belli bir tanı kriteri de bulunmuyor.

Kanınızda bulunan serotonin seviyesini ölçen testler bulunsa da beyin dışındaki Serotonin üreten tümörleri bulmak için kullanılır.

Tespit edebilmenin iyi yollarından biri 2010 yılında yapılan nörotransmitter idrar testlerinden çıkan sonuçlardır.

Beyninizde bulunan Blood-brain barrier (Kan-beyin bariyeri) zarı bazı şeylerin geçmesine izin verirken birçok şeyi dışarıda tutmaktadır. Serotonin, beyin zarından içeriye geçemeyen maddelerden biridir.

Bu durum da serotonin hormonunun beyninizde üretilmesi gerektiğini göstermektedir. Kanınızdaki seviyeler ile idrardaki seviye farkı beyninizdeki miktarın güvenilir olmayan bir ölçümünü yapmaktadır.


Nasıl tedavi edilir?

Serotonin işlevini vücudunuzda veya beyninizde arttırmanın kanıtlanmış birkaç yolu mevcuttur. Serotonin eksikliği ilaçları aşağıda yer almaktadır.

Seçici serotonin geri alım inhibitörleri

SSRIs Selective serotonin reuptake inhibitors, vücudunuzun daha iyi verimli serotonini kullanmasına yardımcı olan antidepresan ilaçlardır.

Kullanılan ilaç ile nöronların uçları arasında bulunan sinapslarda daha fazla serotonin salgılamasına yardımcı olacaktır.

SSRI’lar daha fazla serotonin oluşturmaz, aksine vücudunuzda daha etkili olanı kullanmanıza yardımcı olur.

Bu eksiklik için kullanılan ilaçlar;

 • Sitalopram (Celexa)
 • Essitalopram (Lexapro)
 • Fluoksetin (Prozac, Sarafem)
 • Sertralin (Zoloft)

Yeterli serotonine sahip olmamanın genel zihinsel ve fiziksel sağlığınız üzerinde çeşitli etkileri olabilir. Yine de araştırmacılar, serotoninin hem beyinde hem de vücudunuzun geri kalanında nasıl çalıştığı hakkında birçok soru soruyor.

Serotonin eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız, belirtilerinize neyin sebep olabileceği hakkında daha iyi bir fikir edinmek için doktorunuzla konuşmak en iyisidir.

Ayrıca, belirtilerinizi iyileşip iyileşmediğini görmek için açık havada düzenli yürüyüşler yapmak ve diyetinize bazı yiyecekler eklemek gibi basit ama etkili doğal ilaçlar da deneyebilirsiniz.

Serotonin nedir?

Vücudumuzun çok önemli işlevlerinden sorumlu olan güçlü bir nörotransmiterdir. Serotonin eksikliği, Büyük olasılıkla ruh halinizi düzenleme konusunda rolüne aşina olsanız da, seratonin uyku döngünüzü, iştahınızı ve sindiriminizi de etkiler.

Serotonin ne işe yarar?

Ruh halinizi düzenleme konusunda rolüne aşina olsanız da, seratonin uyku döngünüzü, iştahınızı ve sindiriminizi de düzenler. ‘mutluluk hormonu’, Serotonin yükseldiğinde veya yeterli olduğunda moraliniz de yüksek oluyor.

Serotonin içeren ilaçlar nelerdir?

SSRIs serotonin geri alım inhibitörleri şunlardır:
* sertralin (Lustral)
* fluoksetin (Prozac)
* sitalopram(Cipram)
* essitalopram(Cipralex)
* paroksetin(Paxil, Pexera)
* fluvoksamin(Faverin)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir