Nöropsikiyatri

Nöropsikiyatri Nedir, Nöropsikiyatrik Bozukluklar nelerdir?

Nöropsikiyatri nedir, Nöropsikiyatrik Bozukluklar nelerdir, sinir sisteminden kaynaklanan hastalıklara atfedilen zihinsel bozukluklardır.

Avatar Written by ptcN
· 1 min read >
Nöropsikiyatrik belirtiler nelerdir?

Nöropsikiyatrik durumlar, tipik olarak sinir sisteminden kaynaklanan hastalıklara atfedilen zihinsel bozukluklardır. Bu hastalıklardan dolayı, onlardan etkilenenlerin sağlığını büyük ölçüde bozar ve öğrenme, çalışma, duygusal olarak başa çıkma yeteneklerini etkilemektedir.

Nöropskiyatrik bozukluklar nelerdir?

Hem nörolojiyi hem de psikiyatriyi içeren geniş bir tıbbi durumu kapsayan bir terimdir. Yaygın nöropsikiyatrik bozukluklar, dikkat eksikliği, kontrolsüz öfke, miğren başağrısı, bağımlılıklar, yeme bozuklukları, depresyon ve kaygıları içermektedir.

--- Advertisment ---

Nöropsikiyatride, nöropsikiyatrik koşullar sekiz kategoriye ayrılır;

bağımlılık

Bağımlılık, bir maddeye ve aktiviteye psikolojik ve fizyolojik bir bağımlılıktır. Bir birey bağımlılığa sahip olduğunda, normal hayatına devam edebilmesi için bu maddeye bağımlı durumdadır.

Çocukluk ve gelişme

Çocukluk ve ergenlikte hem nörolojik hem de davranışsal gelişim ile ilgilidir. Gelişim bozukluklarına örnek olarak, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB), otizm, fetal alkol sendromu ve tik bozukluklarını içerir.

--- Advertisment ---

Yeme bozuklukları

Çocuklarda, ergenlerde ve yetişkinlerde fiziksel büyüme ve psikolojik gelişime kötü yönde etki eden bir durumdur. Başlıca yeme bozuklukları Anoreksiya Nervoza ve Bulimia Nervozadır.

Duygu durum bozuklukları

Duygu durum bozuklukları, sıklıkla yanlış tanı konulan ciddi tıbbi durumlardır. Genetik, çevresel ve biyokimyasal faktörler arasındaki karmaşık etkileşimlerin bir sonucudur. Bipolar bozukluk, anksiyete, depresyon ve okb dahildir.

Nöropsikiyatrik bozuklukların örnekleri nelerdir?

Yaygın nöropsikiyatrik bozukluklar, dikkat eksikliği, kontrolsüz öfke, miğren başağrısı, bağımlılıklar, yeme bozuklukları, depresyon ve kaygıları içermektedir.

Nöropsikiyatrik belirtiler nelerdir?

Nöropsikiyatrik semptomlar arasında psikoz, depresif ruh halleri, anksiyete, sinirlilik / değişkenlik, ilgisizlik, öfori, öksürük, disinhibisyon, ajitasyon / agresiflik, aberrant motor aktiviteleri, uyku bozukluğu ve yeme bozukluğu gibi duygusal ve davranışsal değişiklikler bulunur.

Nöropsikiyatrik bozukluklar ne anlama geliyor?

Nöropsikiyatrik durumlar, tipik olarak sinir sisteminden kaynaklanan hastalıklara atfedilen zihinsel bozukluklardır. Bu hastalıklar, onlardan etkilenenlerin sağlığını büyük ölçüde bozar ve öğrenme, çalışma ve duygusal olarak başa çıkma yeteneklerini etkiler.

Nöropsikiyatrinin 7 türü nedir?

Başlıca zihinsel bozukluk gruplarından bazıları:
duygudurum bozuklukları (depresyon veya bipolar bozukluk gibi)
anksiyete bozuklukları.
kişilik bozuklukları.
psikotik bozukluklar (şizofreni gibi)
yeme bozuklukları
travmaya bağlı bozukluklar (travma sonrası stres bozukluğu gibi)
madde bağımlılığı bozuklukları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir