DEHB, DEHB ile Yaşam, Dikkat Eksikliği, Sağlık

Ritalin Metilfenidat Nedir, Yan etkileri nelerdir

Genel ismi: Metilfenidat Marka ismi: Aptensio XR, Concerta, Cotempla XR-ODT, Metadate CD, Metadate ER, Methylin, QuilliChew ER, Quillivant XR, Ritalin Ritalin nedir?...

Avatar Written by ptcN
· 3 min read >
Ritalin Menilfinidat nedir

Genel ismi: Metilfenidat
Marka ismi: Aptensio XR, Concerta, Cotempla XR-ODT, Metadate CD, Metadate ER, Methylin, QuilliChew ER, Quillivant XR, Ritalin

Ritalin nedir?

Metilfenidat, Metilfenidat fenetilamin grubuna ait, dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu, narkolepsi ve kronik yorgunluk sendromu tedavisinde sıklıkla reçete edilen merkezi sinir sistemi uyaranıdır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Metilfenidat

Ritalin (metilfenidat) merkezi bir sinir sistemi uyarıcısıdır. Beyindeki kimyasalları ve hiperaktivite ve dürtü kontrolüne katkıda bulunan sinirleri etkiler.

--- Advertisment ---

Ritalin, dikkat eksikliği bozukluğu (DEB), dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) ve narkolepsiyi tedavi etmek için kullanılır.

Ritalin, bu ilaç rehberinde listelenmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

Önemli Bilgi

Eğer glokom, tikler veya Tourette sendromu veya ciddi anksiyete, gerginlik veya ajitasyon varsa Ritalin kullanmamalısınız.

--- Advertisment ---

Metilfenidat alışkanlık yaratabilir. Uyuşturucu veya alkol bağımlılığı ile ilgili sorunlarınız olup olmadığını doktorunuza söyleyin.

Uyarıcılar yüksek tansiyon, kalp hastalığı veya kalp bozukluğu olan kişilerde inme, kalp krizi ve ani ölüme neden olabilmektedir.

Son 14 gün içinde izokarboksazid, linezolid, metilen mavisi enjeksiyonu, fenelzin, rasagilin, selegilin veya tranilsikopromin gibi bir MAO inhibitörü kullandıysanız, Ritalin kullanmayın.

Metilfenidat, özellikle depresyon, zihinsel hastalık veya bipolar bozukluk öykünüz varsa, yeni veya kötüleşen psikoza (olağandışı düşünceler veya davranışlar) neden olabilir.

Parmaklarınızda veya ayak parmaklarınızda uyuşma, ağrı veya renk bozulmasına neden olabilecek kan dolaşımı sorunları olabilir.

Aşağıdaki durumlarda doktorunuzu derhal arayın: kalp sorunlarının belirtileri – göğüs ağrısı, sersemlik hissi veya nefes darlığı; psikoz belirtileri – paranoya, saldırganlık, yeni davranış sorunları, gerçek olmayan şeyleri görme veya duyma; dolaşım sorunlarının belirtileri – parmaklarınızda veya ayak parmaklarınızda açıklanamayan yaralar.

Ritalin almadan önce bilmeniz gerekenler

Son 14 gün içinde MAO inhibitörü kullandıysanız, Ritalin kullanmayın. Tehlikeli bir ilaç etkileşimi meydana gelebilir. MAO inhibitörleri, izokarboksazit, linezolid, metilen mavisi enjeksiyonu, fenelzin, rasagilin, selegilin, tranilsikrom ve diğerlerini içerir.

Metilfenidat’a alerjiniz varsa veya aşağıdakilerden herhangi biri varsa Ritalin kullanmamanız gerekmektedir;

 • glokom;
 • ailenizde daha önceden oluşan veya sizde kas seğirmesi varsa veya TOurette sendromu varsa,
 • Şiddetli anksiyete, gerginlik ve ajitasyon (bu ilaç bu belirtileri daha da kötüleştirebilir)

Ritalin’in doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin.

Metilfenidatın anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Bir bebeği emziriyorsanız doktorunuza söyleyin.

Ritalin, 6 yaşından küçük herkes tarafından kullanım için onaylanmamıştır.

Dikkat Eksikliği ilaçları Ritalin

Ritalin’i aynen doktorunuzun önerdiği şekilde alın. Reçetenizin etiketindeki tüm talimatları izleyin. Doktorunuz zaman zaman dozunuzu değiştirebilir. Ritalin’i daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya önerilenden daha uzun süre kullanmayın.

Ritalin, alışkanlık yapan bir ilaç olabilir. Bu ilacı asla başkalarıyla, özellikle de uyuşturucu bağımlılığı veya bağımlılığı öyküsü olan biriyle paylaşmayın. İlacı başkalarının alamayacağı bir yerde saklayın. Bu ilacı satmak veya vermek yasalara aykırıdır.

Size verilen tüm hasta bilgilerini, ilaç kılavuzlarını ve talimat sayfalarını okuyun. Herhangi bir sorunuz olursa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Uyku problemlerini önlemek için bu ilacı sabah alın.

Ritalin tabletleri ve Ritalin SR tabletleri yemekten en az 30 ila 45 dakika önce alınmalıdır. Genişletilmiş salımlı Ritalin LA kapsülleri, yiyeceklerle birlikte veya yiyeceksiz olarak alınabilir. İlaç etiketindeki talimatları izleyin.

İlacı ezmeyin, çiğnemeyin veya kırmayın. Tableti bütün yutunuz. Tableti kırmak, bir kerede serbest bırakılan ilacın çok fazla olmasına neden olabilir.

Yutmayı kolaylaştırmak için, Ritalin LA kapsülünü açabilir ve ilacı bir kaşık dolusu puding veya elma püresi ile yiyebilirsiniz. Çiğneme yapmadan hemen yutunuz. Karışımı daha sonra kullanmak üzere saklamayın.

Ritalin’i kullanırken doktorunuzun düzenli ziyaretlerde ilerlemenizi kontrol etmesi gerekecektir. Size tedavi eden herhangi bir doktora bu ilacı kullandığınızı söyleyin.

İlacı içmeyi unutursam ne olur?

Hatırladığınız anda cevapsız dozu alın. Saat 18: 00’dan sonraysa, kaçırdığınız dozu atlayın. Kaçırılan dozu telafi etmek için fazladan ilaç almayın.

Ritalin alırken nelerden kaçınmalıyım?

Metilfenidat, düşüncelerinizi veya tepkilerinizi bozabilir. Araba sürerken veya dikkatli olmanızı gerektiren herhangi bir şey yaparsanız daha dikkatli olmanızda fayda vardır.

Ritalin yan etkileri

Ritalin’e alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: kovanlar; nefes almada zorluk; yüzün, dudakların, dilin veya boğazın şişmesi.

Aşağıdaki durumlarda doktorunuzu hemen arayın:

 • kalp problemleri belirtileri – göğüs ağrısı, nefes almada zorluk, dışarıya çıkıyormuş gibi hissetmek;
 • psikoz belirtileri – halüsinasyonlar (gerçek olmayan şeyleri görmek veya duymak), yeni davranış sorunları, saldırganlık, düşmanlık, paranoya;
 • dolaşım problemleri belirtileri – uyuşma, ağrı, soğuk algınlığı, açıklanamayan yaralar veya cilt rengindeki değişiklikler (soluk, kırmızı veya mavi görünüm) parmaklarınızda veya ayak parmaklarınızda;
 • bir nöbet (konvülsiyonlar);
 • kas seğirmesi (tikler);

Metilfenidat çocuklarda büyümeyi etkileyebilir. Çocuğunuzun bu ilacı kullanırken normal bir oranda büyüyüp büyümediğini doktorunuza söyleyin.

Yaygın Ritalin yan etkileri şunları içerebilir:

 • ruh hali değişiklikleri, gergin veya huzursuz hissetme, uyku problemleri (uykusuzluk);
 • hızlı kalp atışı, artan kan basıncı;
 • iştah kaybı, kilo kaybı;
 • bulantı veya mide ağrısı,
 • baş ağrısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir