Dikkat Eksikliği

Video Oyunlarına Neden Kolay Odaklanırsınız? DEHB

DEHB, Dikkat eksikliği, Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, DEHB ve video oyunları, oyunlara odaklanıyor derslere odaklanmıyor, dikkat eksikliği

Avatar Written by ptcN
· 2 min read >
Video Oyunlarına Neden Kolay Odaklanırsınız? DEHB

Dikkat eksikliği ve video oyunları hakkında birçok karışık bilgi bulunmaktadır. Video oyunları DEHB ‘ye neden olur mu? DEHB semptomlarını daha kötü hale getirir mi ? Hatta bu durumun en kötüsü olayı, Çocuklarım gerçekten odak problemi varsa, nasıl oluyor da oyunlara odaklanabiliyor?

Gerçekten de kısa süreli bir işi tamamlamak yerine neden oyunlarda saatlerimizi harcıyoruz? İş zor olduğu için mi? Hayır… Aslında video oyunlarının bizi kendisine çekmesinin en büyük nedeni, anında geri bildirim almamızdan kaynaklanıyor.

Anında geri bildirimi yani Feedback, yapılan eylemlerin sonucuna denir. Normal çocuklarda dışarıdan bir etki olmadan bir şeyleri başarabilirken, DEHB ‘li olan çocuklara doğru geri bildirimler gönderildiğinde aslında çok iyi sonuçlar elde edebilecekleri görülmüştür.- Advertisment –

--- Advertisment ---

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olanlar zaman dilimi olarak şimdiki zamanda yaşama eğilimlerine sahiptir. Yani yapacağımız bir işin sonrasında gelecek zamanda ödül alacaksak, bu bizim için etkili olmayacaktır. DEHB’li bireyler hemen geri bildirim almak ister.

DEHB Feedback araştırmasına buradan ulaşabilirsiniz.

DEHB Feedback Loop

Bu temel döngü oyunlarda en çok kullanılan sistemdir. Bu döngü oyunlarda çok sık olduğundan dolayı odaklanma büyük ölçüde artmaktadır. Döngünün 4 köşesini aşağıda belirttiğim belirtiler oluşturmaktadır.

--- Advertisment ---
  • Durumu anlamak
  • Harekete geçmek
  • Kuralları uygulamak
  • Geri bildirim

Yeni bir oyuna başladığınızda ilk kısım durumu anlamaktır. Bu evre, oyunu anladığınız, eğitim gördüğünüz bölüm oluyor. Şöyle bir örnek verelim. Hangi tuşlara basacağınız bile durumu anlama bölümüne girmektedir. Mikro ve makro olarak bu kısmı genişletebilirsiniz.

Hangi tuş ile hareket edeceğinizi anladığınızda, Harekete geçme evresine geçmiş oluyorsunuz. Böylece oyunun belirlediği kurallarda harekete geçiyorsunuz. Daha sonra bunu devam ettiriyorsunuz ta ki karşınıza başka bir zorluk çıkana kadar.

Karşınıza bir düşman çıktığında ne yapacağınızı arayıp yeni bir şey keşfediyorsunuz. Tekrar durumu anlama kısmına geri dönüp, fare ile tıkladığınızda adama ateş ettiğinizi anlıyorsunuz. Harekete geçme evresi, kurallara uymak, geri bildirim aşamalarını yeniden yeniden tekrarlıyorsunuz.

Fakat bu döngü sonsuza kadar gitmeyecektir. En kötü kısmı da burada başlıyor. Oyunda öğrenebileceğiniz bir şey kalmadıysa bu oyundan sıkılmanız anlamına geliyor. Ya da zor bir oyun oynayıp sürekli ölmeye başladıysanız aynı derecede sıkıcı olup oyunu bırakmanıza neden olabilir.

DEHB ile Yaşam

Peki bunu tam olarak nasıl hayatımıza adapte edebiliriz? Eğer DEHB sahipseniz doktorunuzdan, eşinizden, anne veya babanızdan geri bildirim isteyin. Erişkin bir bireyseniz haftada bir kere patronunuzdan işlerin nası gittiğini size söylemesini isteyin.

Ne yapıyorsanız yapın, kendinize bir ödül verin. Çünkü kafamızdaki ses oldukça olumsuz olma eğilimde. Sizin için zorlu olan şeylerde ilerleme kaydettiğiniz zamanlarda kendinize ödül verin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir