Dikkat Eksikliği

Hayatınız da bir şeyler değiştiğinde, Rutin tekrar nasıl kazanılır?

DEHB’li insanlar olarak rutinden ne kadar uzak olduğumuzu, sürekli bir şeyler değiştirmeyi seviyoruz. Meslekler, şehirler, okul, sevgili ve ne zaman büyük bir...

Avatar Written by ptcN
· 1 min read >
Rutin nasıl kazanılır DEHB

DEHB’li insanlar olarak rutinden ne kadar uzak olduğumuzu, sürekli bir şeyler değiştirmeyi seviyoruz. Meslekler, şehirler, okul, sevgili ve ne zaman büyük bir değişim geçirsek yarattığımız rutinler bir anda bozuluyor.

Ama bu artık bizim için bir sorun olmayacak, çünkü tekrar inşa etmeyi başaracağız. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna (adhd) sahip olanlar için rutinlerinizi yeniden oluşturmanıza ve hayatınıza devam etmenize yardımcı olacak sekiz ipucu paylaşacağım.

 1. Ne iş yapıyorsanız devam edin
  Hayatınıza yeni bir sayfa ile başlamak size cazip gelebilir ama ne kadar az değişirseniz o kadar çabuk eski alışkanlıklarınızı geri kazanabilirsiniz. Eski sevdiğinizi iyi olan alışkanlıklarınız hayatınız değiştiğinde de sevmeye devam edeceksinizdir.
 2. Rutinlerinizi şimdiki yaptıklarınıza göre sıralayın
  Gelecek planı yapmak her DEHB’li için zor olmuştur. O yüzden bir gün içinde yapacaklarınıza göre bir liste oluşturun. Kahvaltı mı yapacaksınız? Sabah veya akşam mı spora gideceksiniz? İlaçlarınızın etkisi bitmeden mi ödevlerinizi yapacaksınız? Bunların hepsi size yardımcı olacak örnekler.
 3. Programınızda kendinize bol miktarda boşluk verin
  Genellikle program yapanlar bize robot muamelesi çekerek sevmediğiniz işlerden oluşan bir listede sevdiğiniz şeyler çok az bir zamanda kalıyor. Dinlenebileceğiniz, bir işi başardıktan sonra kendinize ödül verin. Bu rutinlere alışmak beklediğinizden biraz daha zor olacak. O yüzden bir rutinden diğerine geçerken arasında uygun boşluk bırakın ki, diğer rutinin iş yükü arttığında diğerine de zaman kalsın.
 4. Rutinlerinize alışana kadar yeni rutin eklemeyin
  Daha önce hiç yapmadığını rutinleri eklemeden önce yeni rutininize alışana kadar bekleyin. Yeni alışkanlıklar bun bağlı kalmaktan çok daha zor.
 5. Stres seviyenizi kontrol edin
  İyi bir değişim olsa bile değişim kendi başına bir stres yaratmaktadır. Küçük değişimler bile altında büyük değişimleri getirmektedir. Kendin için sabırlı ol ve seni ne rahatlatıyorsa bu zamanlarda onu yap.
 6. Başarılarınızın farkında olun
  Yapamadığınız rutinler için kendinize kızmayın. Rutinler için oluşturduğunuz listeye bakın ve orada neler başardığınızı da görün. Rutin oluşturmaktaki azminiz ve kararlılığınız bile başarınızı görmeniz için yeterli olacaktır.
 7. Deneme yanılma yolunu kullanın
  Sizin için rutinlerinizde neyin işe yaradığını bulmak için biraz deneme yanılma olması tamamen normaldir. İşlerin ters gittiği durumlarda ufak ayarlamalar ile toparlanacağını aklınızdan çıkarmayın. Bunda yanlış bir şey yok. Çünkü deneyene kadar bazen neyin yanlış olduğunu bilemiyorsunuz.
  Yeni rutinlerinizi kazanmış bile olsanız işler yine de çığırından çıkabilir. Bayramlar, yolculuk, yeni bir iş, yeni bir sevgili, yeni bir hayvan veya sizi sinirlendirecek herhangi bir şey yapmaya çalıştığınız rutinleri bozabilir.
  Bunlar sizin için sorun olmayacak çünkü Yeniden inşa edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir