Dikkat Eksikliği

Hayatı Oyuna Çevirme DEHB ile Yaşam

Daha önceki yazımda hayatını oyunlara çevirebileceğini söylemiştim. Aslında ben de şu an bir görev yapıyorum. Oyunların neden bu kadar dikkatimizi çektiğini ve...

Avatar Written by ptcN
· 2 min read >
DEHB ile Rutin yaratmak

Daha önceki yazımda hayatını oyunlara çevirebileceğini söylemiştim. Aslında ben de şu an bir görev yapıyorum. Oyunların neden bu kadar dikkatimizi çektiğini ve günlük hayatımıza nasıl uygulayabileceğimize dair konuşmuştuk.

Video oyunlarına neden kolay odaklanırız? DEHB ile Yaşam

Dikkat eksikliği ve video oyunları hakkında birçok karışık bilgi bulunmaktadır. Video oyunları DEHB ‘ye neden olur mu? DEHB semptomlarını daha kötü hale getirir mi ?Tıklayın

--- Advertisment ---

Yurt dışında bu uygulamanın ismi gamification deniyor ve şu an gerçekten çok popüler. Gamification (oyunlaştırma), oyun ile ilgili olmayan bir alanda veya direkt olarak iş yaptığınız sahada oyun dinamiklerinden faydalanarak uygulama geliştirme olarak tanımlanabilir.- Advertisment –

Kısaca oyunlaştırma yapmanız gereken tüm sıkıcı işleri: ödev, bulaşık, çamaşır yıkama gibi işleri gerçek hayatta seviye atlamanıza yardımcı olacak eğlenceli zorluklar yaratmaktır.

Uygulamalar sayesinde atık her şeyle oynayabilirsiniz. Size birkaç örnek göstermeden önce bunun nasıl çalıştığını anlatayım.

--- Advertisment ---

Gamification Nasıl Çalışır?

İçinizdeki motivasyonla başlayan ve temel olarak bir şeyler yapmanız gerektiğinde ortaya çıkmaktadır. Spor salonuna gitmek için her zaman motivasyonunuz tam olmayabilir. İşte tam burada oyunlaştırma devreye girip motivasyonunuzu arttırmaya yönelik yardımcı olur.

Sevdiğiniz ve zaten yaptığınız şeyler için dışarıdan bir desteğe ihtiyacınız olmayacaktır. DEHB’li bireyler için birçok gündelik görevi yapmak içinizden gelmeyecektir.

Haydi artık oyunlara ve uygulamalara geçiş yapalım.

Oyunlar ve Uygulamalar

Epic Win Uygulaması

Epic Win, grafikleri ve kolay kullanımı ile basit bir yapılacak listesidir. Kendinize özel bir avatar oluşturup, yapılacaklar listenizi tamamladıkça ilerleme kaydedebilirsiniz.

Bir gün görev ekleyebileceğiniz gibi tekrarlanan görevlerde ekleyebilirsiniz. Haftanın 3 günü spora gitmek gibi bir görev belirleyip, bunu uygulama üzerinde yapabilirsiniz.

Her görev sonrası verdiği deneyim puanları ile seviye atlayabilirsiniz.

İphone için buradan. Android için ise buradan.

SuperBetter Uygulaması

SuperBetter kendinizi kötü hissettiğinizde bundan kurtarabilecek bir uygulama. Depresyon, sağlıklı beslenme, yaralanmadan kurtulmak, anksiyete hatta sadece iyi hissetmek için bile kullanabilirsiniz.

Basamakları yavaş yavaş çıkıp bunu bir yanda da görsel olarak görmek gerçekten çok yararlı olacaktır. Bu yolculuğunuzda size yardımcı olmaları için arkadaşlarınızı da çağırabilirsiniz.

Pokemon GO

Bir dönemin en çok oynanan oyunlarından biri olan Pokemon GO, hem bir oyun olarak hem de yürüyüş ve koşu yaparken çok iyi bir yardımcı olacaktır.

Pokemonlar sadece dışarıda bulundukları için harekete geçip onları yakalamanız gerekiyor. Eğer yürüyüşlerinizi biraz olsun eğlenceli bir hale getirmek istiyorsanız Pokemen Go’yu indirip, eğlenebilirsiniz.

Habitica

Benim de en çok kullandığım Habitica, çok çeşitli ve çok yönlü bir listeleme sitesi. Olumlu alışkanlıklar oluşturmak için, günlük rutinlerinize bağlı kalmak için, hatta büyük projeleri küçük adımlara ayırabileceğiniz yapılacaklar listesi bile yapabilirsiniz.

Beni de ptcN ismiyle bu sitede bulabilirsiniz. Mail’inizi de iletirseniz gruba da alım yapabilirim sizi.

Yukarıdaki uygulamalar tabi ki de sıkıcı olabilir belli bir süreden sonra. Fakat şimdilik size işlerinizi yapmakta yardımcı olacaktır. Zaten sıkıldığınız da ben de sıkılmış olurum. O zamanda yeni uygulamalar, yeni yöntemler ile karşınıza çıkarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir