DEHB, Dikkat Eksikliği

Dikkat Eksikliği Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Dikkat Eksikliği Tedavisinde Kullanılan İlaçlar, Dikkat Eksikliği İlaçları nelerdir? İlaçların zararları, yan etkileri, dehb faydaları nelerdir

Avatar Written by ptcN
· 5 min read >
Dikkat Eksikliği ilaç tedavisi?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun tedavisinde Ritalin ve Concerta adında 2 ilaç kullanılmaktadır. Bu ilaçlar sadece dikkat eksikliğine sahip hastalarda yıllardır kullanılmaktadır.

Birçok sitede karşılaştığınız veya okuduğunuz ilacın oluşturduğu yan etkilerden dolayı hastalar bu ilaçlara karşı bir ön yargı ile bakmaktadır. Yurt dışında kullanılan ilaçların haricinde Türkiye’de Sağlık Bakanlığının onayladığı iki ilaç bulunmaktadır.

  • Ritalin
  • Concerta

Dikkat eksikliği ilaçları Concerta, Psikiyatristiniz tarafından size kırmızı reçete ile verilebilen bir ilaçtır. Kırmızı reçete olmasının en büyük nedenlerinden biri uyarıcı etkiye sahip olmasıdır. Uyarıcı etki derken, beyninizdeki Dopamin ve nöradrenalin hormonlarını uyarıp doğru yere gitmesini sağlıyor. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz aşağıdaki makaleden ulaşabilirsiniz;

--- Advertisment ---

Dikkat Eksikliği İlaçlarının Zararları

Dikkat eksikliği tedavisinde kullanılan ilaçların kullanan kişiye bir zararı yapılan araştırmalarca görülmemiştir. Tüm ilaçların olduğu gibi bu ilaçlarında hasta üzerinde minör yan etkileri bulunmaktadır.

Bu ilaçlar ile ilgili bilgileri sıralayalım;

  • Ritalin ve Concerta bağımlılık yapmazKırmızı reçete ile satılır ve sadece Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda kullanılır. (Kırmızı Reçete olma nedeni Frontal lobunuzda eksik olan maddeleri uyardığı için Sağlık Bakanlığı tarafından Uyarıcı madde olduğu için kırmızı reçeteli gruba dahil olmuştur. )
  • İştahta azalmaya neden olabilir. (Psikiyatristiniz zaten böyle bir yan etkisi olduğunda iştahınızı açacak ilaçlar tavsiye ediyor.)
  • Uykusuzluk yaratabilir.
  • İlacı kullanmaya başladığınız zaman hafif öfke yaratabilir.
  • Kalp çarpıntısı, kas kasılmaları yapabilir. Zamanla geçmektedir. (Doktorunuz ile zaten görüşmeniz gerekir bu yan etkileri.)
  • İlaç kullanımı ile önerilen vitaminler alınması daha sağlıklı olmalıdır. (Omega 3, B12, EKG, EGG ve kan testlerinden sonra alınması gerekiyor. )

Burada en önemli rol doktorunuzdan geçiyor. İlaç kullanımına başlamadan önce yapılan EKG, EGG, kan ve vitamin testleri kullandıktan sonra ki durumlar ile karşılaştırılması gerekiyor. Vücudunuzda herhangi bir yan etki yaratmaması açısından. Kaldı ki bunları sizde çok kolay bir Check-up yaptırarak ulaşabilirsiniz. Birçok DEHB hastasında B12 ve Omega 3 eksikliği de bulunmaktadır.

--- Advertisment ---

İlacın her yan etkisine göre doktorunuz ile görüşüp bu sorunu çözebilirsiniz. İnternette okuduğunuz birçok etkisi ise Plasebo etkisi altında çok da doğruyu yansıtmayan bilgilerdir.


Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Belirtileri nelerdir? konumuza da bakmayı unutmayın.

Kaynak: Dikkat Eksikliği Belirtlileri

Dikkat Eksikliği İlaçlarının Etkisi

 Gözlüklerimi takmışım ve gözlerimi kısmadan görebildiğimi fark ettim gibi hissettim. 

İlaç kullanımı konusunda benim için de ilk başta durum aynı şekildeydi. Fakat bunu yanlış anlamayın. Bu size ekstra bir zeka veya elinizde olmayan bir şeyi veriyormuş gibi değil. Pasif durumda olan beyninizi kullanmanızı, ders çalışırken bir anda başka bir konuya ilgi göstermenizi azaltıyor

Aslında içinizde olan potansiyeli dışarı çıkarmanıza yarıyor. Limitless ‘daki hap değil bu. Bir kitap okudum hepsi aklımda kaldı filan değil, o internette yazılan abartı yazılara bakmayın lütfen.


Dikkat Eksikliği Tedavisi

Küçük çocuklarda okul öncesi dönemde davranışsal yöntemler ile ilaç kullanmadan tedavi etmek mümkün iken, okul çağındaki çocuklarda ilaç kullanımı gerekmektedir.

Fakat tek başına ilaç kullanmak Dikkat eksikliği tedavisinde ne yazık ki yeterli olmuyor. O çocuğun nasıl bir eğitim anlayışı olduğuna bakılması gerekiyor. Nasıl bir ders sitili ile çalışması gerekiyor, çocuk hangi yönde ders çalışırsa, beyindeki hangi bölge daha güçlü, nasıl bir yöntem ile daha iyi olabilir, nasıl çocuğunuza ders çalışma alışkanlığı kazandırabilirsiniz gibi temel problemleri doktorunuz ve eğitim danışmanları ile çözmeniz gerekiyor.

Dikkat eksikliğinde ilaç tedavisinin dışında yapılacak çok fazla konu bulunmaktadır. İlaç aslında tedavinin temel yapısını oluşturmakta ve üstüne bir şeyler inşa etmeniz gerekmektedir.+ Dikkat eksikliği tedavisinde kullanılan ilaçlar çocuğum bağımlı olur mu?

– Hayır olmaz. Dikkat eksikliği tedavisinde kullanılan ilaçlar hiçbir şekilde bağımlılık yaratmamaktadır. Hatta bağımlılığı azaltma eğilimleri vardır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan kişiler madde bağımlılığına daha yatkındır. İlaç tedavisi bunun önüne geçmektedir.

Dikkat Eksikliğine Sahip Bir Çocuğa Nasıl Davranılır

Birçok aile çocuğunun ilaç kullanması ile birlikte ilaca bağımlı olacağını veya öylece oturup boş boş bakacağını düşünmektedir. Dikkat dağınıklığı tedavisinde kullanılan ilaçların böyle bir etkisi zaten bulunmamaktadır.

1. Çocuğunuzu diğer çocuklarla kıyaslamayın, çocuğunuzun birtakım zorlukları olduğunun bilincinde olun.

2. Kural ve programlarınızı oluştururken çocuğunuzun yaşını ve kişilik özelliklerini dikkate alın.

3. Çocuğunuza zaman zaman ceza verseniz bile, çocuğunuz onu her zaman sevdiğinizi ve seveceğinizi bilmelidir. Bu, onun kişilik gelişimi ve duygusal gelişimi açısından son derece önemlidir.

4. Çocuğunuz için sizinle geçirdiği güzel zamanlar paha biçilmezdir. Onunla dersler ve zorunlu aktiviteler dışında da zaman geçirin.

5. Çocuğunuza karşı olan olumlu tavrınızı yalnızca sıkıntıları ile ilgilenirken değil, her zaman korumaya çalışın. Size ihtiyaç duyduğunda ulaşılabilir olmanız, çocuğun güven duygusunun yerleşmesi açısından önem taşımaktadır.

6. Çocuğunuzla iletişim halindeyken göz teması kurun ve çocuğunuzun da bu teması kurmasını ve sürdürmesini sağlayın. Böylece, çocuğunuz hem dinlendiğini ve değer gördüğünü anlayacak, hem de dikkatini tam olarak size yöneltmiş olacaktır.

7. Çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılarken ve onunla zaman geçirirken, kendisinin de bir birey olduğunu ona hissettirin.

8. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, çocuğu ve aileyi zorlayan bir durumdur. Ailenin sabırlı olması, tedavi sürecinde umutsuzluğa kapılmaması ve bu süreci her zaman desteklemesi gerekmektedir.

9. Sadece olumsuz davranışlara odaklanmak yerine, olumlu davranışları pekiştirmek daha işlevseldir. Çocuğunuzun olumlu davranışlarını ve elde ettiği başarıları (ne kadar küçük adımlar olursa olsun) pekiştirin.

10. Anne babalar çocuklarıyla genellikle fikir ve görüşlerini paylaşırlar; ancak duyguların da çocukla paylaşılması önemlidir. Çocuğunuz böylece hem kendi duygularını tanımayı ve ifade etmeyi öğrenecek, hem de empati becerisi geliştirecektir.

11. Çocuğunuza ilişkin beklentinizin fazla yüksek olması, çocuğunuzun omzundaki yükü ağırlaştıracak ve başarılı olma olasılığını düşürecektir. Beklentinin çok fazla olması, kaygıyı artırmakta ve başarıyı olumsuz yönde etkilemektedir.

12. Çocuğunuza güvenmeniz, onun da kendisine güvenmesinin ilk şartıdır. Çocuğunuza güvenin ve bunu belli edin.

13. Her çocuğun farklı özellikleri, ilgi alanları ve becerileri vardır. Çocuğunuzun olumlu yanlarını fark etmeniz ve desteklemeniz önemlidir.

14. Çocuğunuza, onun olumsuz yanlarıyla ilgili isimler (tembel, şımarık vb) takmayın. Çocuğunuzu bu şekilde etiketlemeniz onu olumsuz etkileyecektir.

15. Anne baba olarak nihai amacınız çocuğunuzun sorunlarının çözüme kavuşturulmasıdır. Sorunlarla uğraşırken çocuğunuzla savaş halinde olmak, gereksiz yere inatlaşmak ve tartışmak, sorunların daha da büyümesine yol açacaktır.

16. Çocuğunuz için en değerli armağan sizin sevginizdir. Çocuğunuza olan sevginizi belli etmekten veya dile getirmekten kaçınmayın.

17. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda, sorun ne kadar erken fark edilip destek alınmaya başlanırsa, o kadar çok başarı sağlanacağı unutulmamalıdır. Bu noktada ailelerin ve eğitimcilerin çocukları iyi gözlemleyip doğru yönlendirmeleri önem taşımaktadır.

2 Replies to “Dikkat Eksikliği Tedavisinde Kullanılan İlaçlar”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir