DEHB ile Yaşam

Hatalarınızdan Dolayı Kendinizi Suçlamayın | DEHB

Zaman zaman herkes kendini suçlu hissediyor. Ama biz, dikkat eksikliği olanlarımız diğerlerinden 10 kat daha fazla kendimizi suçlama eğilimindeyiz. Belki de diğerlerinden...

Avatar Written by ptcN
· 3 min read >
Hatalarınızdan Dolayı Kendinizi Suçlamayın | DEHB

Zaman zaman herkes kendini suçlu hissediyor. Ama biz, dikkat eksikliği olanlarımız diğerlerinden 10 kat daha fazla kendimizi suçlama eğilimindeyiz. Belki de diğerlerinden daha fazla eleştiri aldığımız için olabilir.

Bir çalışmaya göre, DEHB olan çocuklar 12 yaşındaki diğer çocuklara göre 20.000 kez daha fazla ailesinden ve çevresinden uyarı almaktadır. Bu uyarılar içselleştirilir ve otomatik olarak olumsuz düşüncelere yol açabilir, en ufak bir endişe veya başarısızlık durumunda.

Kendimizi bu düşünceler tarafından istila edilmemize izin verirsek veya başarısızlıklardan dolayı güvenimiz kaybolursa, tekrar denemek korkutucu olacaktır. Eğer duygularımızı geri çeker veya onları görmezden gelirsek, hayatın zorlukları ile yüzleşmek için kendimizi güçlü bir adaptasyon mekanizmasından mahrum bırakıyoruz.

--- Advertisment ---

Dikkat dağınıklığına sahip bireyler için bu sorunları çözmek için birkaç bilgilendirme vermek istiyorum. Self Compassion nedir öncelikle buna bir bakalım. Türkçe çevirisi kendi kendine şefkat anlamını taşıyan bu kelime Dr. Kristin Neff’in sözleriyle

Instead of mercilessly judging and criticizing yourself for various inadequacies or shortcomings, self-compassion means you show yourself kindness and understanding when confronted with personal failings—after all, who ever said you were supposed to be perfect?

Dr. Kristin Neff https://self-compassion.org

“Kendinizi acımasızca yargılamak ve çeşitli yetersizlikler veya eksiklikler için eleştirmek yerine, kendi kendine şefkat, kişisel başarısızlıklarla karşılaştığınızda nezaket ve anlayış sergilemeniz anlamına gelir – sonuçta, kim senin mükemmel olacağını söylemiş ki? “

Kendimizi olduğumuz gibi kabul ettiğimizde nerede olduğumuzu ve hedefimize nasıl gidileceğini daha iyi anlayabiliriz. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu bu durumu anlamamıza biraz daha zorlaştırmaktadır.

--- Advertisment ---

Duygusal bir GPRS (yol haritası) olduğunu düşünelim. Bir yere yol tarifi almak için öncelikle gideceğiniz yeri yazıp aratmanız gerekiyor. Fakat sadece olmak istediğiniz yeri değil, aynı zamanda buraya ulaşmak için nereden başlayacağını da bildirmeniz gerekiyor.

Sadece hedeflerinizin olması nerede olduğunuzu bilmediğiniz zaman size hiçbir şey kazandırmayacaktır. Öyleyse kendimize nasıl şefkat göstereceğiz? Dr. Neff’e göre, kendine şefkatli olmak için 3 unsur vardır.

Kendi Kendine Şefkat Göstermenin Unsurları

Common Humanity

Kimsenin mükemmel olmadığı anlayışı ve herkes hata yapar anlamına gelmektedir. Genellikle başkalarının hatalarını görmüyoruz ama biz kesinlikle kendi hayatımızdaki her şeyi görüyoruz. Sosyal medyada olsun birçok yerde insanların hayatları ile kendi gördüklerimizi eşleştirip kendimizi daha üzgün hissediyoruz.

Ancak saklamak yerine zorluklarımız konusunda açık ve dürüst olursak, başkalarının da kendilerine karşı açık ve dürüst olmaya teşvik edecektir. Savaşta sadece bizim olmadığımızı fark etmenizi sağlayacaktır.

Yurt dışında #halfthestory adında bir etkinlik ile insanlar yaşadıkları kötü durumları veya hislerini yarımda olsa paylaşıp, rahatlıyorlar. Gidip bakabilirsiniz.

Mindfulness

Farkındalık şu anda olmakla ilgilidir. Onları yargılamadan düşüncelerimize ve duygularımıza dikkat etmektir. Üstesinden zor gelinen duygularla oturabilmeyi ve onları hemen çözmeye çalışmamakla alakalıdır. Ne yaparsanız yapın bu konu da dikkatli oldun.

Nasıl hissettiğinizi, duyularınızın size söylediklerini yoğunlaştırın. Böylece belki kendinizi yargıladığınızı fark edebilirsiniz. Bu gayet normal. Farkındalık, ne düşündüğünü ve hissettiğini kabul etmektedir. Farkındalığı günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Hoş olmayan duygulardan kaçınma ve bastırılma eğilimimizi engellemeye yardımcı olabilir. Kendinize bir zaman verin ve sizi rahatlatacak bir müzik ve gözlerinizi kapatıp bir süre boyunca dinlenebilirsiniz. Savaşmaktan ya da duygularımızdan uzaklaşmamak, tekrar hayata tutunmak için iyi olacaktır.

Self Kindness

İyiniyetsizlik, acı çekerken veya başarısız olduğumuzda kendimize karşı nazik ve anlayışlı olma uygulamasıdır. Bizi yok etmek yerine, acı ve başarısızlıkların yaşamın kaçınılmaz parçaları olduğunu kabul ediyoruz. Tabi ki DEHB ‘nin de.

İşlerin her zaman bizim istediğimiz gibi gitmediğini kabul ediyoruz ve bunun için üzülmenin, üzgün olmanın veya kızmanın bir önemi yok. Bir kez mola vermek ve kendimizi rahatlatmak için zaman ayırdık, böylece gelecekteki olayları nasıl geliştireceğimizi düşünmeye başlayabiliriz.

Elbette söylemesi yapmaktan daha kolay. Kendini başarısızlıklar sonucu çekmeye alışkın isen ilk başta çok rahatsız olabilirsin.

Bu konu da size yardımcı olacak bir egzersiz önereyim. Size zorluk yaratan bir problemin aynısını bir arkadaşınızın başına geldiğini ve onunla bu sorun hakkında nasıl yardım edeceğiniz hakkında konuşacağınızı düşünün.

Ne söylerdiniz, ne yapardınız, konuşurken arkadaşınız ile hangi tonu kullanırdınız?

Bu soruların cevaplarını bir yere yazın ve sonra aynısını yapın ama kafanızda kendinize söylediklerinizle. Yani kendi kendinize şefkat gösterin. Kimse sizin probleminizi çözmeyecektir, yine de kendi kendinizin sorunlarını çözebilirsiniz.

Bunları sakın unutmayın. Her şey bir gecede değişmeyecek. Belki de denemeye hazır değilsin; önemli değil! Haydi gidip eğleneceğin bir şey yapalım. Bir daha ki sefere projemizi tekrar değerlendirelim. Ama belki de projeni kendine hatırlatarak başlaman daha iyi olacaktır.

Lütfen düşüncelerinizi bizimle paylaşın veya kendi hikayenizi yazmak istiyorsanız Publish A story kısmından bunu gerçekleştirebilirsiniz.

2 Replies to “Hatalarınızdan Dolayı Kendinizi Suçlamayın | DEHB”

  1. Cevabım bu konu hk. değil fakat bı siteyi yeni buldum ve bi önerim olacak aynı şeyi yakın zamanda başka benzer platformlarda da dile getirdim;

    Adhd ile ilgili Türkiyede herhangi bir topluluk yok örneğin İstanbul için ortak bir grup oluşturaal ve çeşitli etkinliklerle bu gibi bilgi paylaşımlarını yapıp gerçekten kendi gibi birlerinin daha olduğunu bilmek isteyen insanların birlikte bir çeşit dayanışma durumu yaşayabileceğini düşünüyorum.

    1. Temel amacım zaten DEHB’li olan insanların bir araya gelip, dayanışma, bir şeyleri başarabilmesi için ışık tutmak. O yüzden kendi hikayenizi paylaşabileceğiniz kısımlar oluşturdum. Ama şu anlık senden başka kimseye ulaşamadım gibi duruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir