DEHB ile Yaşam, Dikkat Eksikliği

DEHB olup olmadığını nasıl anlarsın?

Eğer bu yazıyı okuyorsan, ya DEHB’den muzdarip olduğunu düşünüyorsun ya da bu yazıyı size gönderen kişi DEHB’den muzdarip olduğunuzu düşünüyor veya başka...

Avatar Written by ptcN
· 2 min read >
DEHB ile yaşam

Eğer bu yazıyı okuyorsan, ya DEHB’den muzdarip olduğunu düşünüyorsun ya da bu yazıyı size gönderen kişi DEHB’den muzdarip olduğunuzu düşünüyor veya başka bir şey yapıyorken burada bu yazıyı okuyor olarak buldunuz kendinizi ki muhtemelen cidden DEHB hastasınız demektir.

Bilmeyenler veya yeni öğrenenler için DEHB (ADHD), Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun kısaltmasıdır. Attention deficit hyperactivity disorder da ADHD ‘nin ingilizce kısaltmasıdır. Bu hastalığın ismi ne yazık ki kötü konulmuş. DEHB’den muzdarip olmak illa da hiperaktif olmanızı gerektirmemektedir.

Dikkat eksikliği de aslında dikkat verememek değil, her şeye dikkat etmek demektir. DEHB’nin 3 ana tipi bulunmaktadır.

--- Advertisment ---
 • Inattentive, içe dönük ki buna sadece dikkat eksikliği de deniyor. (ADD)
 • Hyperactivity, bildiğiniz hiperaktif versiyonu
 • Mixed, ikisinin birleşiminden oluşan en yaygın görülen tip budur.

Sizde aşağıda sayacağım dikkat eksikliği belirtilerinden kaçı size uyuyor ?

 • Uzun süre sabit oturamıyorsunuz,
 • Tırnaklarınızı yiyorsunuz,
 • Bir ilişkiye başlayınca okula/işe gitmeyi, yemek yemeyi unutuyorsunuz,
 • Kaleminizle oynamadan duramıyorsunuz,
 • Uzun vadeli hedefleriniz en az ayda 1 kez değişiyor veya hiç uzun vadeli hedefiniz yok, büyük ihtimal hiç gelecek planınız yok,
 • Ya çok tembel ya da her şeyi aynı anda tek seferde yapmaya çalışıyorsunuz,
 • Zaman kavramınız da sadece şimdi ve şimdi olmaz kelimeleri yer alıyor ve ” Sonra hallederim”in sizin için anlamı yapılmayacak veya unutulmaya yüz tutmuş işler için kullanıyorsanız,
 • Bu yazıyı daha yarısında kapatıp, başka bir yazıya geçtiyseniz,
 • E-posta hesabınızda okunmamış binlerce mail biriktiyse,
 • Evraklarınız, kağıtlarınız düzenli değilse,
 • Odanız, dolabınız, arabanız, yaşadığınız ortam dağınık ise,

Bu belirtilerin bazılarından herkes kendinden bir parça bulabilir. Bu da gerçekten DEHB’den muzdarip olan bizler için biraz problem oluyor. Çünkü insanlar genelde ” DEHB diye bir şey yok, istesen bunları yapabilirsin ” şeklinde cümleler kurduğundan çokta ciddiye alınmıyoruz.

Diğer insanlara göre bu belirtiler çok sık yaşandığı için günlük hayatı içinden çıkılmaz hale getiren bir durumdan bahsediyorum. DEHB olmanız için bu semptomlardan en az 5 tanesinin hayatınızın pek çok alanında, 12 yaşından öncesinden beri sahip olmanız gerekiyor.

--- Advertisment ---

Bu size bilgi verici bir makale olarak gelmediyse, Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu nedir? adında ki bilimsel araştırmalı anlatımıma bakabilirsiniz. Belki aradığınız bilgiler buradadır. Daha sonra buraya geri dönmeyi unutmayın.

DEHB hastalığının sizde de olduğunu düşünüyorsanız, bilmeniz gerekenler şunlar;

 1. Sizin hatanız değil!
  Buna siz sebep olmadınız, bu yüzden kendinizi suçlamayı bırakın. Sizi zorlayan bu olaylar karakteristik kusurlar değil. Beyin yapınızın farklı oluşumundan ve beyindeki kimyasal dengenin sağlanmamasından kaynaklanıyor. Ayrıca genetik bir rahatsızlık olduğunu kanıtlanmıştır.
 2. DEHB’li olmak o kadar da kötü değil!
  Kötü yanları olduğu kadar iyi yanları da mevcut. Genellikle daha yaratıcı, zeki, komik ve empati yeteneği yüksek kişiler oluyoruz genelde. Ekstra olarak hyperfocus denilen süper güce sahip bir olayımız var. Onu da ilerleyen zamanlarda anlatacağım. (Güç seninle olsun!)
 3. Tedavi için sadece ilaçlara mahkum değilsiniz.
  İlaçlar gerçekten toparlanmanız konusunda baya etkili olabiliyor. Bazıları da farklı yöntemler deneyip ilaç kullanmayabiliyor. İlaçlar hakkında ise Dikkat Eksikliği Tedavisinde Kullanılan İlaçlar kısmından ulaşabilirsiniz.
 4. Teşhis konulup hemen tedaviye başlayın. ASAP (as soon as possible)
  DEHB ilerleyen bir hastalık olmamak ile birlikte, hayatımızda bıraktığı izler ilerleyip derinleşebilir. Güvenilirliğinizi etkileyip, notlarınızı düşürebilir, ilişkilerinizin bozulmasına neden olabilir, öz güveninizi bitirebilir ve hayatınızı çekilmez bir hala sokabilir.
 5. Ben doktor değilim!
  Burada yazılanlar veya ben size tam anlamıyla bir teşhis koyamaz. Siz de kendinize teşhiste bulunamazsınız. Dikkat eksikliği testine girmek isterseniz buradan yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir