DEHB, Dikkat Eksikliği

DEHB Görülme Sıklığı – DEHB ne kadar yaygın?

Dikkat eksikliği bozukluğu ne kadar yaygındır? Çocuklar arasındaki teşhis her yıl artmaya devam etmektedir, ancak en büyük (ve en benzeri görülmemiş) dalgalanma...

Avatar Written by ptcN
· 1 min read >
Dikkat Eksikliği görülme sıklığı

DEHB İstatistikleri

DEHB Ne Kadar Yaygındır?

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), Ulusal Çocuk Sağlığı Anketi verilerine göre, ABD’deki 2 ila 17 yaşları arasındaki çocukların yaklaşık yüzde 9,4’ünün (6,1 milyon) DEHB ile teşhis edildiğini bildirmektedir. Dahası, 2014 CDC raporunda DEHB tanısı konmuş 4 ila 17 yaşları arasındaki çocukların yüzdesinde istikrarlı bir artış tespit edildi. Bu rakam 2012’de yüzde 11, 2007’de yüzde 9,5 ve 2003’te yüzde 7,8 olarak kaydedildi.

DEHB erkekler arasında daha yaygındır. CDC’nin 2014 raporunda, Ulusal Çocuk Sağlığı Anketi’nin 2011 yılı verilerine göre, erkeklerin yüzde 15,1’ine tanı konduğunu belgelendi. Ayrıca DEHB tanısı alan çocukların üçte biri, hastalığın kronik bir sağlık durumu olarak tanınmasını destekleyen bir 2013 çalışmasına göre, tanıyı yetişkinlikte de sürdürmektedir.

--- Advertisment ---

Şu anda direktör olarak görev yapan Dr. John T. Walkup, “Zaman içindeki oranlardaki değişikliklere bakarak, okuyucu çeşitli tepkilere sahip olabilir, ancak belki de en yaygın olanı DEHB tanısında yüksek ve artan oranlarda şok olabilir” dedi.

Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Okulu için çocuk ve ergen psikiyatrisi bölümünün, aynı yıldan itibaren CDC’nin raporu hakkında 2014’te yayınlanan bir makalesinde, “CDC verileri Birleşik Devletler’de DEHB olan çocukların bir noktaya geldiğimizi gösteriyor Devletler aslında tanısal bir değerlendirme ve uygun kanıta dayalı tedavi için bir fırsat elde ediyor olabilir. ”

CDC, 2016 yılında yaptığı çalışmada DEHB olan çocuklar arasında neredeyse üçte ikisinin (yüzde 62) ilaç aldığını ve yarıdan daha azının (yüzde 46,7) geçtiğimiz yıl davranışsal tedavi gördüğünü tespit etti. Bununla birlikte, DEHB tanısı alan çocukların yaklaşık dörtte biri (yüzde 23) hiçbir tedaviyi almadı.

--- Advertisment ---

Rakamlar, ankete katılan çocukların yüzde 17,5’inin DEHB ilacı veya ruh sağlığı tedavisi almadığı tespit edilen 2014 CDC raporundaki bir değişikliği temsil ediyor.

Çocuklarda DEHB verileri

  • DSM-V’ye göre DEHB, çocukluk çağının en sık görülen nörogelişimsel bozuklukları arasındadır.
  • DEHB’nin çocuklarda dünya çapında görülme sıklığının yüzde 5,3 olduğu tahmin ediliyor, ancak rakamlar değişiyor
  • Çocukluk çağında DEHB, erkeklerde kızlara göre 3: 1 oranında daha yaygındır. Yetişkinlik süresinde bu fark giderek azalmaktadır.
  • Yapılan araştırmada normal bir çocuğu yetiştirmek için gereke 2.848$ karşı DEHB tanısı konmuş bir çocuğu yetiştirmenin maliyeti yaklaşık olarak 15.036 $ tutmaktadır. Bu araştırmaya göre DEHB’li bir çocuğu yetiştirmek 5 kat daha pahalı.
  • Yetersiz beslenme, DEHB semptomlarına neden olur mu veya şiddetlendiriyor mu? Bir çalışma bir annenin hamilelik sırasındaki diyetinin çocuğun DEHB geliştirme riskini etkileyebileceğini öne sürmektedir. Başka bir çalışma, bir çocuğun diyetinin DEHB riskini etkilemediğini söylüyor.
  • DEHB tanısı konmuş en az bir çocuğu olan ailelerin yaklaşık yüzde 41 ila yüzde 55’inde hastalık ebeveynlerinde de mevcuttur.


One Reply to “DEHB Görülme Sıklığı – DEHB ne kadar yaygın?”

  1. istanbul -türkiye’de yaşıyorum. 7.5 yaşında olan oğlum 3 yaşında DEHB tanısı konuldu doktor kontrolünde ilaçlar kullanmaktadır. Bu durumu anne baba olarak kabullenmemiz biraz zaman aldı doktorumuzun terapileri anne baba olarak bize çok faydalı oldu tüm davranışlarımızı kontrollü oğlumuza kurallar koyarak ve ençok sevgimizi göstererek iyileşmesi için dikkat ediyoruz. Benim merakım DEHB ilaç ile tedavi süreci kaç yaşına kadar süreceği ilaçlara gerek kalmadan hayatının hangi döneminde normal sürece ne zaman geçeği. İlaçların iyi geldiği sakinleştirdiği gözlemliyoruz ancak ilaçları her içirdiğimde çok üzülüyorum daha ilerde ilaçların yan etkileri olacak mı hep korku içindeyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir