DEHB, Dikkat Eksikliği

Atomoksetin (Strattera) – Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu

Atomoksetin ( Strattera ) nedir, Metilfenidat atomoksetin ilişkisi, yetişkinlerde dikkat eksikliği ilaçları concerta, ritalin, strattera nedir?

Avatar Written by ptcN
· 1 min read >
Atomoksetin Strattera nedir, dikkat eksikliği ilaçları

Atomoksetin nedir?

Atomoksetin ( strattera ), beyindeki kimyasalları etkileyen, noradrenalin geri alım inhibitörünü tetikleyen, hiperaktivite ve dürtü kontrolüne katkıda bulunan bir ilaçtır.

Atomoksetin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (bknz:DEHB nedir?) tedavi etmek için kullanılır.

--- Advertisment ---

Türkiye’de Atomoksetin’i Strattera adıyla satılmaktadır. Dikkat eksikliği tedavisi için kullanılması FDA tarafından onaylı ilaçtır.

Uyarıcı gurubunda bulunmayan Strattera, metilfenidat*la eşit salınımlarda olduğunu araştırmacılar tarafından onaylanmıştır.

* Metilfenidat nedir?

Metilfenidat: Bir tür merkezi sinir sistemi (MSS) uyaranıdır. Ülkemizde, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisinde en sık reçete edilen Ritalin ve Concerta ’nın etki maddesidir.

--- Advertisment ---

DEHB ile birlikte; aşırı uyku eğilimi (narkolepsi) ve ileri derece kronik yorgunluk sendromları için de reçete edilmektedir.

Atomoksetin günlük tek doz olarak kullanılabileceği gibi günde eşit aralıklarla da alınabilir. Kontrole tabi olmayan ilaç grubunda yer almaktadır. (yeşil veya kırmızı reçeteye tabi değildir. )

Bu yüzden Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisine ek olarak eşlik eden kaygı bozukluğu (anksiyete) olan ya da tikleri olan hastalarda tercih edilebilir.

Atomoksetin için Önemli uyarı

Dar açılı glokom, Adrenal bez tümörü, kalp hastalığı veya koroner arter hastalığınız ile şiddetli yüksek kan basıncınız varsa atomoksetin kullanmamanız gerekmektedir.

Atomoksetin, özellikle depresyon, zihinsel hastalık veya bipolar bozukluk geçmişiniz varsa, yeni veya kötüleşen psikoza (olağan dışı düşünceler veya davranışlara) neden olabilir.

Atomoksetin inme, kalp krizi ve yüksek tansiyon, kalp hastalığı veya kalp yetmezliği olan kişilerde ani ölüme neden olabilir.

Stratera yan etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın, kızarıklık, zor nefes alma, dudakların, dilin veya boğazın şişmesi.

Endişiler, panik ataklar, uyku sorunları, huzursuzluk, tedirginlik, saldırganlık, hiperaktiflik veya depresif dürtüsel düşünceleriniz varsa doktorunuza daha kötü olan semptomlarınız rapor edin.

Atomoksetin çocuklarda büyümeyi etkileyebilir. Doktorunuza, bir atomoksetin kullanırken çocuğunuzun boyunun, kilosunun ve diğer gelişimlerinin normal oranda büyüyüp büyümediğini söyleyin.

Aşağıdaki yan etkileri kendinizde hissederseniz kullanmayı bırakın ve doktoru arayın,

 • Kalp problemleri, göğüs ağrısı, nefes almada zorluk, göğüs kafesinin dışarıya doğru çıktığını hissetmek
 • Psikoz belirtileri, halüsinasyonlar, yeni davranış sorunları, saldırganlık, düşmanlık, paranoya
 • Karaciğer problemleri, mide ağrısı, kaşıntı, grip benzeri semptomlar, koyu idrar, sarılık
 • ağrılı veya zor işeme
 • Ereksiyonun acı vermesi veya 4 saatten uzun sürmesi (nadir görülen yan etkidir)

En çok görülen yaygın yan etkileri ise,

 • mide bulantısı, kusma, kabızlık
 • ağız kuruluğu, iştahsızlık
 • ruh değişiklikleri, yorgun hissetmek
 • baş dönmesi,
 • işeme problemleri
 • iktidarsızlık, ereksiyon olma problemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir